'100 Years Voice Tunnel' exhibition reveals Türkiye's collective memory | Daily Sabah - Daily Sabah

” “100 Yıl Ses Tüneli” Sergisi Türkiye’nin kolektif hafızasını ortaya çıkarıyor | Daily Sabah – Daily Sabah

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümüne özel olarak iletişim başkanlığınca düzenlenen dijital deneyim sergisi “100 Yıl Ses Tüneli”, Ankara’nın göbeği Cer Modern’de ziyaretçilerini ağırlıyor. Etkinlik 20 Aralık tarihine kadar devam edecek. Sergi, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Türk kolektif hafızasında iz bırakan gelişmeleri ve önemli isimleri konu ediniyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın başkanı Fahrettin Altun tarafından açılışı gerçekleştirilen sergi, 1923-2023 yılları arasını kapsayarak, Türkiye’yi model alan isimleri ve önemli olayları tarihi bir anlatıya dönüştürüyor. Türkiye’nin ilkleri ve en iyilerini konu alan sergi, ülkenin siyasi ve ekonomik gelişimini aktarmanın yanı sıra sanayi, teknoloji, eğitim, spor ve sanat gibi tüm alanlarda elde ettiği başarıları inceliyor.

Sergi ayrıca Türkiye’nin son 20 yılda elde ettiği çığır açan uluslararası başarıları ve ikinci yüzyıl için güçlü bir hazırlık içinde olduğunu da gözler önüne seriyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyeti ilan ettiği konuşması, seçilmiş ilk başbakan Adnan Menderes ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığa seçilmesi gibi Türkiye’nin tarihi dönemlerini şekillendiren önemli olaylar da sergide yer alıyor. Sergide, cumhuriyetin ilk yüzyılının ekonomi, sergi, sanat, bilim ve spor gibi alanlardaki hikayesi anlatılırken, yapay zeka teknolojisi geçmişi geriye bakarak geleceği hayal etmekte kullanılıyor. Sergi, “Kelimeler, Anılar, En Önemli Anlar ve Yüzler” adlı bölümleri içeriyor. Küresel ve bölgesel liderlik, yapay zeka ile akıllı şehirler, teknoloji, savunma sanayi, yerli ve milli, sürdürülebilirlik ve teknoparklar gibi kavramlar, güçlü bir Türkiye’nin ikinci yüzyılını betimliyor.

Bu anlamlı sergi, Türkiye’nin kalkınma sürecini ve uluslararası alanda elde ettiği başarıları katılımcılara etkileyici bir şekilde sunuyor. Ziyaretçilere, Türkiye’nin geçmişten geleceğe uzanan önemli dönemlerini keşfetme fırsatı vererek, ülkenin ulusal ve uluslararası alanda gelecekteki potansiyelini görmelerine olanak tanıyor. “100 Yıl Ses Tüneli” sergisini ziyaret etmek, Türk tarihine ve Türkiye’nin geleceğine derinlemesine bir bakış açısı kazanmak için harika bir fırsat sunuyor. Bu benzersiz sergiyi ziyaret etmek için 20 Aralık tarihine kadar Ankara’daki Cer Modern’e uğramanızı şiddetle tavsiye ederiz.