Germany to stop accepting imams from Türkiye - Hurriyet Daily News

Almanya, Türkiye’den imamları kabul etmeyi durduracak – Hürriyet Daily News

Alman İçişleri Bakanlığı, Berlin’in Türkiye’den gönderilen imamları kabul etmeyi durduracağını ve Müslüman din adamlarını Almanya’da eğitmek için Ankara ile anlaşmaya vardığını duyurdu.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Türk-İslam çatı grubu DİTİB ile yabancı imamların aşamalı olarak kaldırılması ve onların yerini almaları için yılda 100 tane eğitilecekleri konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Alman makamları ile DİTİB arasında ortak bir girişim aracılığıyla Almanya’da görev yapacak imamların eğitimi yapılacak.
Kuzey Ren-Vestfalya’da ek bir eğitim programı da oluşturulacak. İmamların eğitiminde, Osnabrück Üniversitesi içindeki Almanya İslam Koleji ile işbirliği yapılması hedefleniyor.
Alman İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ayrıca DİTİB’in Alman yasalarına göre kurulmuş bir dernek olduğu vurgulandı. DİTİB, Almanya’nın en büyük İslam derneği olup 900 cami cemaatini yönetmektedir.
İçişleri Bakanı Nancy Faeser, anlaşmanın “Almanya’daki Müslüman topluluklarının entegrasyonu ve katılımı için önemli bir kilometretaşı” olduğunu söyledi.
Faeser, “Dilimizi konuşan, ülkemizi tanıyan ve değerlerimizi koruyan dini liderlere ihtiyacımız var” dedi.
“İmamların dinler arası diyaloga katılmasını ve toplumumuzdaki inanç sorularını tartışmasını istiyoruz.”
Alman İslam Konferansı’na (DIK) göre Almanya’da yaklaşık 5.5 milyon Müslüman yaşıyor. Bu, nüfusun yaklaşık% 6.6’sına denk gelmektedir.
Ülkede yaklaşık 2,500 cami cemaati bulunmaktadır.
Son zamanlara kadar Almanya’da bulunan imamların büyük çoğunluğu çoğunlukla Türkiye’de eğitilmişlerdir.