New Year bookings in Antalya hotels reach 80 pct - Türkiye News - Hurriyet Daily News

Antalya Otellerinde Yeni Yıl Rezervasyonları Yüzde 80’e Ulaştı – Türkiye Haberleri – Hürriyet Daily News

Antalya’da 2022 Yılbaşı Tatili için Oteller Tamamen Dolu

2022 yılbaşı tatili Türkiye’nin turizm merkezi Antalya’da otellerin doluluk oranı şimdiden yüzde 80’i aşmış durumda. Bu yılbaşı hafta sonuna denk geldiği için insanlara üç günlük keyifli bir tatil imkanı sunuyor. Özellikle bu kış sezonunda Avrupa ve Rusya’dan yoğun talep görülüyor. 24 Aralık’ta Katolikler Noel’i kutlarken, Ortodoks Hristiyanlar 6 Ocak’ta kutluyor. Bu tarihler arasında kalan yeni yıl tatili ile birlikte birçok otelde doluluk oranı yüzde 80-90’a kadar çıkmış durumda. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Saatçioğlu, turizmin 2020’deki pandemi sonrası her yıl daha iyi toparlandığını ve bu yılbaşı dönemindeki doluluk oranının geçen yılla aynı seviyede olduğunu belirtti.

Saatçioğlu ayrıca, Rusya ve Balkanlar başta olmak üzere birçok ülkeden rezervasyon talepleri aldıklarını ifade etti. Ayrıca İngiltere ve Avrupa’dan da ciddi talepler olduğunu söyledi. Özellikle 15 Aralık-15 Ocak arasında ciddi bir turist yoğunluğu olduğunu belirtirken, yabancı turistlerin mevcut otelleri yeterince doldurabildiğini ve özellikle sanatçılar eşliğinde etkinlikler düzenleyen otellerin şu anda dolu olduğunu belirtti.

Bunun yanında İsmail Çağlar adlı beş yıldızlı bir otelin genel müdürü ise Antalya’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 15.5 milyon turist ağırladığını ve bu yıl Almanya ve Rusya’dan ciddi rezervasyon talepleri aldıklarını belirtti. Özellikle Türk Kıbrıs, Antalya, İstanbul, Ege sahilleri, kayak merkezleri ve termal tatil beldelerinde yeni yıl için özel programlar düzenlendiğini, tur operatörlerinden alınan verilere göre geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl yılbaşı tatili için rezervasyonlarda yüzde 55 artış olduğunu söyledi.

Sanatçılar eşliğinde programlar düzenleyen birçok otelde doluluk oranının yüzde 100’e kadar çıktığını ve kar yağışı nedeniyle kayak merkezlerindeki etkinliklerin artacağını belirtti. Bazı otellerin müzikle birlikte yeni yıl için özel programlar düzenleyeceğini ve konserlerin yanı sıra şık menüler ve eğlence programları ile tatilcileri ağırlayacaklarını ifade etti. Bu süreçte otellerin süslemelerinin yanı sıra soğuk kış aylarında yabancı konuklarına kendi ülkelerindeki gibi yeni yıl süslemeleri deneyimletmeyi hedeflediklerini belirtti. İç turizmin sıkışık olduğunu ve birçok otelin sanatçılar eşliğinde etkinlikler düzenlediğini sözlerine ekledi.