Arçelik'ten Yeni Atılım: Yapay Zeka Destekli Çamaşır Makinesi!

Arçelik’ten Yeni Atılım: Yapay Zeka Destekli Çamaşır Makinesi!

Türkiye’nin önde gelen beyaz eşya üreticisi Arçelik, geliştirdiği yapay zekâ teknolojisi ile entegre ettiği yeni Neo çamaşır makinesini duyurdu. Geleneksel makinelerden farklı olarak Neo, Optimix modu ile yıkama programlarını tekstil türü, yük boyutu ve kir seviyesine göre otomatik olarak uyarlayarak deterjan, enerji ve su tüketimini çevresel sürdürülebilirlik için optimize ediyor. Bu özellikler sayesinde kullanıcılar 20 yıkamaya kadar deterjanı hassas bir şekilde dağıtarak sık sık yeniden doldurma ihtiyacını da ortadan kaldırabilmekte ve HomeWhiz uygulaması aracılığıyla uzaktan kontrolü de destekleyebilmektedir.

Arçelik Neo serisi, diğer A sınıfı makinelerden %10 daha az enerji tüketirken, üretimi ve kullanılan parçalarında %24 oranında geri dönüştürülmüş malzeme içermektedir. 10 kg kapasiteli Arçelik 10120 IMP’nin fiyat etiketi ise 32.999 TL olarak belirlenmiştir.

Sürdürülebilirlik konusunda kararlı olan Arçelik, geçen yıl başlattığı İklim Dostu Hareketi ile 2023 S&P Global Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 100 üzerinden 86 puan alarak Dayanıklı Tüketim Sektörü’nde üst üste beşinci kez zirveye yerleşmiştir.

Diğer yandan, yayınlanan yeni bir araştırmaya göre yapay zekâ modelleri artık bir insanın yardımı olmadan daha küçük yapay zekâ sistemleri oluşturabilmektedir. Bu gelişme, yapay zekânın daha da ilerleyeceği ve gelecekte hayatımızın her alanında daha etkili bir şekilde kullanılacağı konusunda önemli bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Siz de bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yapay zekânın gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızın nasıl bir parçası haline geleceğini düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.