President Ilham Aliyev received Vice President of Türkiye Cevdet Yilmaz -UPDATED - APA

Azerbaycan Cumhurbaskani Ilham Aliyev, Turkiye Cumhurbaskani Yardimcisi Cevdet Yilmaz’i kabul etti – GUNCELLEME – APA

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı kabul etmiştir. Görüşmede, Cevdet Yılmaz, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek, Aliyev’e teşekkürlerini ifade etmiş ve geriye selamlarını iletmelerini istemiştir.

Devlet başkanı, farklı zamanlarda ve uluslararası organizasyonlarda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile düzenli olarak bir araya geldiği ve sürekli olarak görüşmeler yaptığı konusunda vurgu yapmıştır. Cevdet Yılmaz, Azerbaycan’ın ulusal lideri Heydar Aliyev’in 100. yıl dönümü dolayısıyla tebriklerini ileterek, Heydar Aliyev’in gerçek bir liderlik sergileyen Azerbaycan’ın kurucusu olduğunu ifade etmiştir.

Türk Başkan Yardımcısı, Azerbaycan’ın bağımsızlığının tamamen restore edilmesi ve tarihi zafer dolayısıyla tekrar tebriklerini ileterek, Ermeniler tarafından döşenen mayınların geniş kapsamlı yeniden inşa ve restorasyon çalışmalarını engellediğini belirtmiştir. Ayrıca, Türkiye’deki deprem sırasında Azerbaycan’ın kardeşçe desteğine teşekkür ederek özellikle Kahramanmaraş’taki yeniden inşa ve inşaat çalışmalarını takdir etmiştir. Cevdet Yılmaz, küresel yeşil ve dijital dönüşüm çağında Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ortak çabaların ve işbirliğinin gerekliliğini vurgulamıştır.

İki ülke arasındaki ticaretin artmasından memnuniyet duyulduğu, imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması ile gelecek yıl gerçekleşecek Azerbaycan-Türkiye Hükümetlerarası Komisyon toplantısı ve iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliğinin gelişme olasılıkları konusunda görüşüldüğü belirtilmiştir. Ayrıca, uluslararası organizasyonlar ve Türk Devletleri Teşkilatı içindeki işbirliği konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.