Azerbaijani minister announces promising areas of cooperation with Türkiye

Azerbaycanlı Bakan Türkiye ile İşbirliği Alanlarını Duyurdu – Trend Haber Ajansı

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayil Jabbarov, Azerbaycan-Türkiye yatırım forumunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesinde büyük potansiyele sahip dört işbirliği alanını adlandırdı. Bakan, dış ticaret dengelerinin fazlada olduğunu ve büyük döviz rezervlerine sahip olduklarını belirtti. Bu durumun yeni projeler için sermaye oluşturduğunu ve Türk ortaklarla ortak girişimler oluşturabileceklerini vurguladı. Ayrıca, Azerbaycan’ın tarife ve mali politikasının buna katkıda bulunduğunu ifade etti.

Bakan, büyük ölçekli enerji projeleri, özellikle Türk şirketleriyle olan projelerin, hükümetin ana hedefinin ekonomiyi çeşitlendirmek olduğunu ve teknoloji sektörü, ulaştırma sektörü ve ekonomik bölgelerin geliştirilmesinin önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, Alat Serbest Ekonomik Bölgesinin geliştirilmesinin, Rusya Federasyonu ve Orta Asya ülkeleri şirketlerinin yanı sıra Türk şirketlerinin de ilgisini çekebileceğini ve bu bölgede yatırım yapmayı düşünen Türk işadamlarının dikkatini çekti.

Konuşmasında, Azerbaycan’ın coğrafi konumunun Kuzey-Güney ve Batı-Doğu koridorları boyunca yük taşımacılığını sağlamaya olanak tanıdığını ve Türkiye üzerinden açık denize ulaşımın önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, ulaşım projelerinde cazip yatırım fırsatları olduğunu belirtti.

Bakan, Türkiye’nin inşaat alanında zengin deneyime sahip olduğunu belirterek, Azerbaycan’ın kurtarılan bölgelerinde planlanan çalışmaların dikkate alındığında, bu deneyimin çok önemli olduğunu ve Karabağ ve Doğu Zangezur’un geliştirilmesine yatırım için kamu-özel ortaklık formatını önerdiklerini ekledi.

Ayrıca, Azerbaycan’ın COVID-19 pandemisi sonrasında büyüme eğiliminde olduğunu ve yıllık ortalama 70.000 iş oluşturduklarını ve özel sektör için bu istatistiğin yalnızca olduğunu ifade etti. Bakan ayrıca, teknoloji ve know-how transferinin önemli bir alan olduğunu ve burada büyük fırsatların olduğunu söyledi.

Türkiye-Azerbaycan Yatırım Forumu, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de başladı. Forum, iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliği fırsatlarını keşfetmeyi ve yatırım anlaşmaları ve işbirliği anlaşmaları imzalamayı hedefliyor. Her iki ülkeden devlet kurumları ve özel sektör temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte, yatırım, ticaret, tarım, savunma sanayi, yeşil enerji ve sağlık turizmi sektörlerini kapsayan panel oturumları da olacak.

Okuyucuya seslenirken, forum ve etkinlikle ilgili en güncel haberlere Trend Haber Ajansı’nın WhatsApp kanalı üzerinden ulaşabileceklerini bilgilendirebilirsiniz. Bu güncel haberlerden haberdar olmak isteyenleri bu bilgiyle harekete geçmeye davet edebilirsiniz. Ayrıca, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayil Jabbarov’un forumdaki konuşmasından bahsederek, Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi için okuyucuyu teşvik edebilirsiniz.