Bomba korkutma şakasının merkezinde otonom dağıtım robotları var – Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri

Teslimat sırasında bir Starship Technologies robotu. Müşteriler bir uygulama aracılığıyla sipariş veriyor ve robot siparişi güvenli bir bölmeye teslim ediyor. Yıldız Gemisi Teknolojileri

Oregon Eyalet Üniversitesi kampüsünde tekerlek tabanlı teslimat robotlarını içeren bomba tehdidinin, bir şüphelinin tutuklanmasının ardından bir şaka olduğu ortaya çıktı.

Portland’ın yaklaşık 70 mil güneybatısındaki Corvallis’teki kampüsteki yetkililer Salı günü öğrencilere, bölgedeki öğrencilere ve personele yemek siparişleri dağıtan Starship robotlarından uzak durmalarını söyleyen acil bir mesaj gönderdi.

Sosyal medya paylaşımında “Robotları açmayın” denildi. “Bir sonraki duyuruya kadar tüm robotlardan kaçının.”

Acil OSU Uyarısı: Starship yemek dağıtım robotlarında Bomba Tehdidi. Robotları açmayın. Bir sonraki duyuruya kadar tüm robotlardan kaçının. Kamu Güvenliği yanıt veriyor.

— Oregon Eyalet Üniversitesi (@OregonState) 24 Ekim 2023

Uyarının, otonom robotlardan birinin içine patlayıcı yerleştirildiğini öne süren bir kişinin tehdidine yanıt olarak verildiği belirtildi. İlişkili basın.

Uyarıdan yaklaşık bir saat sonra üniversite, robotların denetimlerin yapıldığı izole bir noktaya götürüldüğünü doğruladı. Kısa bir süre sonra yapılan kontrollerde makinelerin içinde şüpheli bir durum tespit edilmemesi üzerine olayın sona erdiği açıklandı.

Daha sonra bir şüpheli tutuklandı ancak yetkililer şu ana kadar bu kişinin kampüsle veya üniversiteyle yakın bir bağlantısı olup olmadığını açıklamayı reddetti.

Ancak Starship Technologies yaptığı açıklamada, bomba tehdidinin şaka amaçlı yapıldığını iddia eden Oregon Eyalet Üniversitesi öğrencisi tarafından sosyal medya aracılığıyla gönderildiğini söyledi.

Açıklamada, “Oregon Eyalet Üniversitesi’ndeki bir öğrenci, sosyal medya aracılığıyla Starship’in kampüsteki robotlarını içeren bir bomba tehdidi gönderdi” ifadesine yer verildi ve şunlar kaydedildi: “Öğrenci daha sonra bunun bir şaka ve eşek şakası olduğunu ifade ederken, Starship hizmeti askıya aldı . Güvenlik, Starship için büyük önem taşıyor ve bu soruşturma sırasında kolluk kuvvetleri ve üniversiteyle işbirliği yapıyoruz.”

Yaklaşık 75 Starship robotu, son üç yıldır Oregon Eyalet Üniversitesi kampüslerindeki insanlara yiyecek dağıtıyor ve Mayıs ayında şirket, küresel filosunun 2014’teki lansmanından bu yana yaklaşık 5 milyon teslimat yaptığını duyurdu.

Yakın zamanda Uber Eats ile olan ilişkisini genişleterek gelecek yıl ABD ve Kanada’daki tesislere 2.000’den fazla robot dağıtan Serve Robotics de dahil olmak üzere çok sayıda firma benzer otonom teslimat robotları geliştiriyor.