Dosya Yükleme Güvenliğine Güven Endişe Verici Derecede Düşük. Neden? – Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri

07 Kasım 2023Hacker HaberleriWeb Güvenliği / Siber Tehdit

Teknoloji, finansal hizmetler, enerji, sağlık hizmetleri ve devlet dahil olmak üzere çok sayıda sektör, bulut tabanlı ve kapsayıcıya alınmış web uygulamalarını birleştirme konusunda acele ediyor.

Faydaları yadsınamaz; ancak bu değişim yeni güvenlik zorluklarını da beraberinde getiriyor.

OPSWAT’ın 2023 Web Uygulaması Güvenliği raporu ortaya koyuyor:

  • Kuruluşların %75’i bu yıl altyapılarını modernleştirdi.
  • %78’i güvenlik bütçelerini artırdı.
  • Ancak yalnızca %2’si güvenlik duruşlarından emin.

Güvenliğe olan güvenin altyapı yükseltmelerinde neden geciktiğini ve OPSWAT’ın bu açığı nasıl kapattığını keşfedelim.

Gelişen Altyapı Güvenlik Yükseltmelerini Geride Bırakıyor.

Güvenlik yükseltmelerinin hızı teknolojik gelişmelere ayak uydurmakta zorlanıyor. Bu boşluk özellikle dosya yükleme güvenliğinde belirgindir. Şirketler, mikro hizmetlerden ve bulut çözümlerinden yararlanan dağıtılmış, ölçeklenebilir uygulamaları benimseyerek altyapılarını güncelliyor ve suçlular için yeni saldırı yolları yaratıyor.

Bulut Barındırma

İşletmeler ölçeklenebilirliği ve verimliliği nedeniyle genel bulut barındırmaya geçiyor. Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) giderek benimsenirken, özel bulut ve yerinde barındırma azalıyor. Veriler birden fazla bulut depolama sağlayıcısına yayılır. Ne yazık ki bu durum karmaşıklığı artırıyor ve ek saldırı vektörlerinin açılmasına neden oluyor.

Şekil 1: Bulut barındırma sağlayıcılarının dağılımı

Organizasyonlar Konteynerlere Kayıyor

Kuruluşların %97’si konteyner kullanıyor veya konteynerleri 12 ay boyunca web barındırma ortamlarında dağıtacak. Azure Kubernetes, AWS Kubernetes ve Docker en iyi seçimlerdir. Mikro hizmetler için gereken yanlış yapılandırma ve artan güncellemeler, savunmasız ve güncelliğini kaybetmiş bileşenlerden yararlanan dosya yükleme saldırılarına kapıyı açar.

Güvenli Olmayan Dosya Yükleme Sorunu

Anketimiz üç temel endişeyi vurgulamaktadır:

Veri ihlalleri

Veri ihlalleri 1 numaralı endişe kaynağıdır. İtibar kaybı, iş veya gelir kaybı ve düzenleyici cezalar listeyi tamamlıyor. Siber suçlular hassas verilere erişebilir ve bu durum mali kayıplara, düzenleyici cezalara ve itibar kaybına yol açabilir.

uyma

Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR), en yüksek yanıt veren yüzdeyle başı çekiyor. Şirketlerin %56’sı bunun güvenlik kararlarında itici bir faktör olduğunu belirtiyor.

Kötü amaçlı yazılım

Ankete katılanların %98’i dosya yüklemelerinden kaynaklanan kötü amaçlı yazılım saldırılarından endişe duyuyor.

Şekil 2: Dörtte üçü (%76) saldırılara karşı korunma konusunda “aşırı” veya “çok endişeli”.

15 dakikalık bir demo planlamak için burayı tıklayın OPSWAT’ın web uygulamalarınızı kötü amaçlı dosya yüklemelerine karşı korumaya nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Dosya Yükleme Güvenliğinin Düzeltilmesi Gerekiyor

Kuruluşlar operasyonlarını bulut barındırma ve konteynerli web uygulamalarına kaydırmaya devam ettikçe, etkili güvenlik önlemlerine duyulan ihtiyaç daha da kritik hale geldi. Siber suçlular güvenli ağlara erişmek için dosya yükleme açıklarından yararlandığından, bu durum özellikle dosya yüklemelerini kabul ederken geçerlidir.

Onu bulduk:

  • Yalnızca %63’ü kötü amaçlı yazılımlara karşı çoklu motor taramalarını kullanıyor.
  • Sıfır gün ve yerleşik tehditlerle mücadele etmek için İçerik Devre Dışı Bırakma ve Yeniden Yapılandırma (CDR) yoluyla dosyaların yalnızca %32’si devre dışı bırakılır.
  • Birden fazla kötü amaçlı yazılımdan koruma motorunu kullanmak hayati önem taşır. 30’dan fazla motorla yapılan taramalarda %99’un üzerinde doğruluk oranı elde edildi.
Şekil 3: Kötü amaçlı yazılımdan koruma tarama etkinliği.

İleriye Giden Yol

Gelişen altyapıya ve artan saldırı yüzeyine ayak uydurmak için şirketlerin önleme ve tespite dayalı teknolojileri kullanan entegre bir çözüme ihtiyacı var.

Daha Fazla Antivirüs Motoru

Kötü amaçlı dosya yüklemelerine ve kötü amaçlı yazılımlara karşı güvenlik sağlamak için birden fazla antivirüs (AV) motorunun kullanılması, ek koruma katmanları sağlayabilir ve tespit oranını artırabilir. Her antivirüs motorunun, çok çeşitli tehditleri tespit etmek için kendi kuralları ve algoritmaları vardır.

Derin CDR Aktif İçeriği Devre Dışı Bırakır ve Güvenli Dosyaları Yeniden Oluşturur

Anketimiz Büyük şirketlerin, PDF’lerdeki veya makrolardaki JavaScript gibi gömülü nesnelere sahip politika dışı dosyaları uyarırken ve engellerken, aktif içeriği etkisiz hale getirmek ve güvenli dosyaları yeniden oluşturmak için Deep CDR ile dosyalardaki olası tehditleri kaldırdığını buldu.

Şekil 4: CDR dosyası yeniden oluşturma işlemi

Bir Milyar Veri Noktası

Web uygulamalarını güvenlik açıklarından uzak tutmak zorunludur. Kuruluşların, kurulumdan önce uygulama ve dosya tabanlı güvenlik açıklarını tespit etmek ve bilgisayar korsanlarının istismar edebileceği gelecekteki tüm arka kapıları kapatmak için Dosya Tabanlı Güvenlik Açığı Değerlendirmesi teknolojisini uygulaması önemle tavsiye edilir. Kullanımdaki cihazlardan ve kullanıcılardan bir milyarın üzerinde veri noktasından toplanan güvenlik açıklarını değerlendirmek için patentli teknolojimizi (US 9749349 B1) kullanıyoruz.

Yapay Zeka Destekli Kötü Amaçlı Yazılım Analizi

OPSWAT Filescan, sıfır gün kötü amaçlı yazılımlarını tespit etmek ve dosyalar ve URL’ler dahil çeşitli kaynaklardan Tehlike Göstergelerini (IOCS) hızlı bir şekilde bulmak için dosyalar üzerinde hızlı uyarlanabilir tehdit analizi gerçekleştirir. Derinlemesine analiz gerçekleştirmek için makine öğrenimi tarafından desteklenen bulanık karma ve benzerlik puanlarını kullanır.

Çözüm

Web uygulaması altyapısı buluta ilerledikçe saldırı yüzeyi de büyüyor. OPSWAT MetaDefender, kötü amaçlı dosya yüklemelerine ve veri kaybına karşı korunmak için doğru yoldur. Mevcut altyapınızla sorunsuz bir şekilde entegre olan önemli dosya yükleme güvenliği teknolojilerini birleştirerek gelişen tehdit ortamına ayak uydurabilirsiniz.

Dosya yükleme güvenliği çözümümüzün demosunu almaya hazır mısınız? Ulaşın Bugün güvenlik uzmanlarımızdan birine.

2023 Web Uygulaması Güvenlik Raporundan daha fazla bilgi edinmek istiyorsunuz. Buradan alın.

siber-2