FIBA: EuroLeague Women playoff race heating up after ASVEL upset win - Swish Appeal

FIBA: EuroLeague Kadınlar playoff yarışı ASVEL’in sürpriz galibiyetiyle kızgınlaşıyor – Swish Appeal

EuroLeague Women’da 9. hafta, Fransız kulübü LDLC ASVEL Féminin’in, şampiyon Fenerbahçe Alagöz Holding’e sezonun ilk mağlubiyetini yaşatmasıyla büyük bir sürprizle sona erdi. ASVEL, grup oyunlarının büyük bir bölümü boyunca zorlanmış ve Fenerbahçe karşılaşması öncesinde 1-7’lik bir rekorla girmesine rağmen, Gabby Williams (19 sayı, yedi ribaund ve beş asist), Alexis Chery (8-11’lik atış yüzdesiyle 19 sayı) ve Julie Allemand (12 sayı, dört asist ve üç top çalma) gibi güçlü performansları, ayrıca Fenerbahçe’yi normal sürenin son iki buçuk dakikasında skor yapmadığı kritik savunma ile herkesle başa çıkabileceğini kanıtladı. Şimdi sıra Fenerbahçe’nin Casademont Zaragoza karşısında 10. haftada geri dönmemesine geldi. Genç İspanyol kulübü, altı maçlık bir galibiyet serisi elde etti ve 7-2’lik bir dereceyle, Fenerbahçe’nin ardından sadece bir maç geride bulunuyor. Fenerbahçe, Emma Meesseman, Natasha Howard ve Kayla McBride gibi uluslararası yıldızlara sahip olsa da, Zaragoza’nın 3. haftada şampiyonlara karşı zorlandığını görmüştük. Leonie Fiebich ve arkadaşları bu sefer işleri tersine çevirebilirse, ileriye dönük maç eşleşmelerinde büyük berabere kalma etkileri olabilir.

Geçen hafta ASVEL, Fenerbahçe’nin savunma anlamında geçtiğimiz sezonkine göre o kadar kusursuz olmadığını göstererek, rekabetin geri kalanına umut verdi. 89 sayı, Fenerbahçe’nin bu sezon oyun oynadığı en fazla sayı oldu ve şimdi soru şu: Zaragoza bu sayıyı eşleştirebilir mi? İspanyol kulübünün rekoru etkileyici olsa da, genellikle yakın, düşük skorlu maçlar oynar; Zaragoza’nın yedi galibiyetinin altısı tek haneli farklarla gelmiştir ve kulüp, puan per maç (67.1; EuroLeague Women’da 13.sırada) ve serbest atış yüzdesi (70.7%; EuroLeague Women’da 13. sırada) dahil olmak üzere birçok ofansif kategoride yarışmanın dibindedir. Eğer Zaragoza, oyunun temposunu yavaş tutabilirse, bir şansı olacak, ancak Fenerbahçe’nin hücum gücünü bastırmak teoride pratikten daha kolay olacaktır.

Bir diğer nokta olarak, İspanyol kulübü Perfumerias Avenida büyük bir şekilde takviye aldı. 2.05 metrelik Bernadett Határ, şampiyon Sopron Basket’in kadrosunda yer alan bir oyuncuydu ve bu kez Avenida’da oynayacak ve dünya genç yıldızlardan biri olan Sika Koné’yle frontcourt’ı paylaşacak. Henüz Határ’ın Avenida’nın nasıl kullanacağını bilmiyoruz, ancak Avenida, B Grubu’nda playoff’lara doğru bir hamle yaparken kesinlikle bir etken olacaktır. Határ’ın perfomanına, Zaragoza’nın devi yenme çabasına ve tüm diğer EuroLeague Women aksiyonlarına FIBA’nın EuroLeague Women YouTube kanalından ulaşabilirsiniz. 10. hafta maçlarının geri kalanına bir göz atalım:

Çarşamba, 20 Aralık
Casademont Zaragoza (7-2) – Fenerbahçe Alagöz Holding (8-1)
Saat: 17:00
Seyret: FIBA YouTube canlı yayın
Önemli oyuncular: Tanaya Atkinson, Leonie Fiebich, Mikayla Pivec, Aleksa Gulbe (Casademont Zaragoza); Natasha Howard, Kayla McBride, Emma Meesseman, Yvonne Anderson, Kitija Laksa (Fenerbahçe Alagöz Holding)
Karşılaştırma detayları: Geçen hafta, ASVEL rekabetin geri kalanına, bu sezonki Fenerbahçe’nin geçen sezonkine göre savunmada o kadar kusursuz olmadığını göstererek umut verdi. 89 sayı, Fenerbahçe’nin bu sezon oyun oynadığı en fazla sayı oldu ve şimdi soru şu: Zaragoza bu sayıyı eşleştirebilir mi? İspanyol kulübünün rekoru etkileyici olsa da, genellikle yakın, düşük skorlu maçlar oynar; Zaragoza’nın yedi galibiyetinin altısı tek haneli farklarla gelmiştir ve kulüp, puan per maç (67.1; EuroLeague Women’da 13.sırada) ve serbest atış yüzdesi (70.7%; EuroLeague Women’da 13. sırada) dahil olmak üzere birçok ofansif kategoride yarışmanın dibindedir. Eğer Zaragoza, oyunun temposunu yavaş tutabilirse, bir şansı olacak, ancak Fenerbahçe’nin hücum gücünü bastırmak teoride pratikten daha kolay olacaktır.
(sonrakı eşleşmelerin kısa özeti)