Fiber optik sözleşmeleri: Kapıdan kapıya satışlara dikkat edin – TECHBOOK – Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri

9 Kasım 2023, 17:27 |
Okuma süresi: 4 dakika

Fiber optiği genişletirken, ağ operatörleri yeni müşteriler çekmek için kapıdan kapıya satışları kullanıyor. Kapınızın önündeki mağazalara her zaman dikkatli davranılmalıdır. Maalesef fiber optik bağlantı teklifinde de durum farklı değil; Tüm hileler kullanılıyor. Kara koyunu bu şekilde tanırsınız.

Fiber optik ağ kurulumunun faydalı olabilmesi için ağ operatörlerinin belirli sayıda müşteriye ihtiyacı vardır. Bu nedenle fiber optiğin avantajları ve inşaat işleri hakkında bilgi verdikleri bilgilendirme akşamları düzenliyorlar. Daha sonra çalışanlar ev ev dolaşarak tüketicileri yeni müşteri olarak kazanmaya çalışırlar. Ancak bazen bu tür temsilciler toplu sözleşme imzalamak için çok şüpheli yöntemlere başvuruyorlar.

Fiber optik bağlantılarda kapıdan kapıya satışta şüpheli yöntemler

Kapı eşiği temsilcileri, örneğin mevcut internet bağlantısının kesileceğini iddia ederek baskı yaratıyor. Şimdi karar vermezseniz, fiber optik bağlantı daha sonra birkaç bin avroya mal olacak veya böyle bir bağlantı olmadan evin değeri önemli ölçüde düşecek.

Şüpheli temsilciler, örneğin yönlendiriciyi kontrol etmeleri gerektiğini iddia ederek daireye veya eve erişim sağlar. Tüketicilerin yalnızca kapı eşiğindeki temsilcinin ziyaretini bir tablet üzerinden onaylamalarının beklendiği ve daha sonra toplu sözleşme kapsamında dijital imzanın ortaya çıktığı bilinen durumlar da vardır.

Kapıdan kapıya satışlar başarılı

Yani görüntü içler acısı. Şebeke operatörleri hala kapı kapı dolaşıyor çünkü buna değer. Endüstri tahminlerine göre, tüm fiber optik sözleşmelerinin dörtte üçü ön kapıda yapılıyor. Kapıdan kapıya satışta en büyük hizmet sağlayıcılardan biri olan Ranger Marketing & Vertriebs GmbH’ye göre 2023 yılında kapıda iki milyonun üzerinde ürün satıldı.

Ranger aynı zamanda Deutsche Telekom için de çalışıyor. Rakipleri de onu, gerekirse şüpheli yöntemler kullanarak satış faaliyetleriyle rekabete zarar vermek istemekle suçluyor. Örneğin rakibin iflasın eşiğinde olduğu, genel müdürün öldüğü ya da sadece Telekom’un yerel fiber optik ağ kurduğu iddia ediliyor.

Ayrıca ilginç: Kiracılar aslında fiber optik bağlantıya nasıl sahip oluyorlar?

Eğitime rağmen kapı eşiği fiber temsilcileriyle ilgili şikayetler

Telekom ve Ranger ise iddialarla çelişiyor. Şikayetler binde bir aralığındaydı. Bir sözleşme imzalandıktan sonra tüketici, görüşmenin nasıl gittiğini ve imzalanan sözleşmeyi kabul edip etmediğini soran bir telefon alır. Çalışanlar kapsamlı bir şekilde eğitilecek ve yüz karası derhal ortadan kaldırılacaktı. Ayrıca ön kapı temsilcilerinin 80 yaş üstü kişileri bağlantı satmak yerine mağazalara ve danışma hattına yönlendirmesi gerekiyor.

Ancak özellikle ön kapıdaki Telekom temsilcileriyle ilgili şikayetler devam ediyor. Aslında tam tersi bir etki ortaya çıkıyor. Tüketici savunucuları 2023’den beri bir tane sağlıyor Semptomlarda artışrden Fiberglas pazarında kapıdan kapıya satış yoluyla. Onlara göre oran çift haneli yüzde aralığında daha fazla.

Ön kapınızdaki saygın (fiber optik) danışmanları nasıl tanıyabilirsiniz?

Tabii ki, kendi dört duvarınız arasında şebeke operatörünün bir satış temsilcisiyle konuşmak, örneğin telefonda veya internette araştırma yapmaktan daha faydalı olabilir – eğer bilginin ardındaki niyetin baştan beri açık olması durumunda, toplu sözleşme satmak. O zaman yine de katılmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Zaten bir sözleşme imzalamış olsanız bile, yine de sözleşmeden çekilebilirsiniz. İmzalandıktan sonra 14 günlük iptal süresi geçerlidir. Çekilme gerekçenizi belirtmenize gerek yoktur. Ancak imzalarken nasıl ve nerede iptal edebileceğinizden emin olmalısınız.

Saygın danışmanları şüpheli danışmanlardan ayırmanın da birkaç püf noktası vardır. Temsilci ciddi görünse ve ilgili şebeke operatörünün logosunu taşıyan kıyafetler giyse bile, iş kimliğini de görmeyi istemelisiniz. Telekom’dakiler gibi birçok temsilcinin de gösterebileceği bir yetki mektubu vardır. Orada veya kimliğinizin üzerinde, kapınızın eşiğindeki kişinin gerçekten şebeke operatörü adına olduğundan emin olmak için arayabileceğiniz bir geri arama numarası vardır. Bu durumda tavsiye alabilirsiniz. Sözleşmenin daha sonra yapılması da mümkündür.

genel-25