Fnac Darty: distribütör, e-perakendeci ve artık ilgili lojistikçi – Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri

Daha sonra birleşme yoluyla Fnac Darty haline gelen Fnac, halihazırda birkaç dönüşüm aşamasından geçti. Fnac, 2016’da dijital teknolojinin yol açtığı şoklardan üçünü belirledi. Bunu diğerleri takip etti, ancak belki de en önemlisi 2023’de gerçekleşti.

Fnac Darty, fiziksel ağ ve dijitalin büyümesine dayalı bir model geliştiriyor. Fransız şirketi, faaliyetinin bu iki yönü için özellikle lojistik becerilerine güveniyor.

Satıcı ve tüccar ortağı

Lojistik ve perakende alanındaki bu bilgi birikimi dışarıya tanıtılabilir mi? Bu soruyu cevaplamak için, Fnac Darty ve CEVA Lojistik anlaşma imzaladı. İki şirket ortak bir şirket kurma konusunda anlaştı.

WEAVENN adı verilen geleceğin şirketi, e-ticaret lojistiğine ve SaaS Pazarına adanmış olacak. Bu nedenle, çok kanallı dağıtım için teknolojik pazar çözümleri ve lojistik alanındaki iki ana uzmanlığın buluşmasıdır.

Ortak girişim, “pazar yerlerinin eksiksiz yönetimi, tüketicilere doğrudan satış veya çok kanallı teslimat gibi e-ticaret oyuncularının tüm ihtiyaçlarını” karşılamayı amaçlayan bir hizmet teklifi sunacak.

Fnac Darty, 1.000’e yakın mağazadan oluşan bir ağı ve 24 milyon tekil ziyaretçiden oluşan çok kanallı modelini ortak potaya getiriyor. Dev CMA CGM’nin bir yan kuruluşu olan CEVA Logistics ise, üçüncü taraf lojistik alanındaki uzmanlığını 170’den fazla ülkeyi kapsayan bir ağ ve uluslararası bir platform (Shipwire) temelinde sağlıyor.

İki oyuncu e-ticarete olan ilgilerini paylaşıyor. “2022’de 1 milyardan fazla sipariş hattıyla e-ticaret, lojistik faaliyetimizin ve uzmanlığımızın merkezi bir unsuru haline geldi.” beyan CEVA Logistics’in CEO’su Mathieu Friedberg.

5 yılda 200 milyon euro ciro

Distribütör tarafında ise yüksek katma değerli hizmetlerin geliştirilmesi Gündelik stratejik planının temel direği olarak tanımlanıyor. Genel Müdürü Enrique Martinez de markanın Fransa’da duyduğu güveni ve çok kanallı ve pazaryeri alanlarındaki tecrübesini vurguluyor.

Yönetici bir basın bülteninde şöyle tepki gösterdi: “Tüccar ortaklarımız ve milyonlarca bireysel müşterimiz için birlikte yeni kalite ve verimlilik standartları tanımlayacağımıza inanıyoruz.”

Bu nedenle iki ortağın hedefi, değeri yaklaşık 80 milyar avro olan ve yılda ortalama %10 oranında büyümesi beklenen Avrupa pazarındaki konumlarını güçlendirmektir. Bu değerden pay almak için Fnac Darty ve CEVA Logistics, gelecek yıl 50-50 ortak girişimini başlatmak istiyor.

2024’te faaliyete geçtikten sonraki hedefleri: 5 yıl içinde ortak girişimin 200 milyon Euro’yu aşabilecek cirosu ve çift haneli işletme marjı.

genel-15