Huaweinin bir sorunu var; 5G Mate 60 hattına yönelik yoğun talebi karşılayamıyor – Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri

Huawei’nin yeni bir sorunu var ve bu kez ABD’nin firmaya uyguladığı yeni bir yaptırım değil. Güney Çin Sabah PostasıYeni sorun ise şirketin ağustos ayı sonunda duyurduğu Mate 60 serisine olan talebi karşılayamaması. Yeni telefonlar teknoloji dünyasını şaşkına çevirdi çünkü onlar ilk modeller Huawei 2023’deki Mate 40 serisinden bu yana şirketin kendi 5G Kirin çipleriyle güçlendirilecek. O zamandan bu yana ABD ihracat kuralları, dökümhanelerin çip üretmek için Amerikan teknolojisini kullanarak son teknoloji silikonu Huawei’ye göndermesini engelledi.

SMIC’in 7nm Kirin 9000 SoC’yi nasıl ürettiği gizemi hala çözülemedi

Huawei’nin geçen yıl piyasaya sürülen Mate 50 amiral gemisi serisi ve bu yılki P60 serisinin her ikisi de, 5G ağlarıyla çalışmayacak şekilde ayarlanan 4nm Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 uygulama işlemcisi (AP) ile donatıldı. Huawei, ABD Ticaret Bakanlığı’ndan bu çipleri ithal etmesine izin veren bir lisans aldı. Mate 60 serisi piyasaya sürüldüğünde, Çin’in en büyük dökümhanesi SMIC’in Huawei için 7nm Kirin 9000s çipini nasıl üretebildiğine dair tartışma çıktı ve bu henüz çözülmemiş bir gizem. Kirin 9000’lerden önce SMIC, akıllı telefonlar için 14nm yonga setlerinin üretimiyle sınırlıydı.

Mate 60 Pro, Mate 60 serisinin satışlarının %60’ını oluşturuyor

Kirin 9000’lerle ilgili son açıklama yarı iletken araştırma firması SemiAnalytic’in baş analisti Dylan Patel’den geldi. Yeni bir raporda Patel, SMIC’in 7nm üretim hattında iyi verimler elde ettiğini ve SMIC’in 7nm işlem düğümünün TSMC tarafından kullanılan N7 (7nm) düğümüne eşdeğer olduğunu yazdı. Patel ayrıca ABD’li milletvekillerinin ve yetkililerin endişe verici bulabileceği bir yorum da yazdı. “SMIC, en kötü ihtimalle TSMC’nin sadece birkaç yıl gerisindedir ve en fazla Intel ve Samsung’un sadece birkaç yıl gerisindedir. [US government] analist raporda “Kısıtlamalar” dedi.

Çin’de, Mate 60 serisinin duyurulmasına verilen tepki, tüketicilerin yeni 5G Huawei telefonlarına sahip olma heyecanı nedeniyle heyecan vericiydi. Huawei’nin duyurusu, iPhone 15 serisinin tanıtılmasından iki haftadan kısa bir süre önce geldi ve Mate 60, Mate 60 Pro, Mate 60 Pro+ ve Mate 60 RS’nin Çin’deki bazı işleri Çin’den uzaklaştırmış olması mümkün. iPhone 15iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max.İşler o kadar iyi ki Counterpoint Research kıdemli analisti Wang Yang, “Üretim kapasitesi talebi karşılayamıyor, bu da Huawei’nin ön sipariş vermesinin nedeni” dedi. Bu ön siparişler Huawei’ye tedarikçilerinden daha fazla telefon alması için zaman tanıyor.

Huawei, Çin’deki tüketicilere, yeni Mate 60 serisi telefonlarının ön sipariş verildikten sonra en fazla 90 gün içinde teslim edilmesini vaat eden bir abonelik planı sundu. Yalnızca bir ünite sipariş edilebilir ve telefon 90 gün içinde rastgele bir tarihte gönderilecektir. Huawei Mate 60 serisi telefonların vaat edilen teslimat tarihleri ​​bu aydan şubat ayına kadar değişiyor.

SemiAnalytics analisti Patel, Mate 60 serisinin arzı ile talep arasındaki farkın, SMIC’in Kirin 9000s çipi üretiminde elde ettiği getirilerle hiçbir ilgisi olmadığına dikkat çekti. Bunun yerine, Huawei’nin 2023’den bu yana ilk 5G telefonuna olan talebin, talep-arz dengesinin Mate 60 serisine olan talep lehine bu kadar çarpık olmasının nedeni olduğunu söylüyor. Yine de Mate 60 serisine olan talep yaptırım öncesi günlere dönmedi.

Araştırma firması Canalys’e göre Huawei, Mate 60 serisinden 2,5 milyon adet sattı

Örneğin analitik firması Counterpoint Research, Mate 40 serisinin 2023’de piyasaya sürülmesinden sonraki dört ay içinde 2,6 milyon kez çalındığını söylüyor. Bu, Huawei’nin ABD varlık listesine alınmasının ardından üreticinin ABD merkezli tedarikçileriyle iş yapmasını engelleyen ilk amiral gemisi telefonuydu. ABD yaptırımları açıklanmadan önce piyasaya sürülen Mate 30 serisi, 2019 yılının aynı döneminde 7,5 milyon adet sattı. Counterpoint, Huawei’nin dört ay sonra Mate 60 serisinden 4 milyon adet satacağını tahmin ediyor.

Araştırma firması Canalys, Ağustos sonundan 7 Kasım’a kadar Huawei’nin 2,5 milyon Mate 60 serisi telefon sattığını söylüyor. Canalys, Mate 60 Pro’nun serinin satışlarının %60’ını oluşturduğunu söyledi. Bu kadar etkileyici rakamlara rağmen Counterpoint’in kıdemli analisti Ivan Lam şunları söyledi: “Ancak Mate 60 serisinin arz sıkıntısı yaşamaya devam ettiğini ve bunun da günlük satışların sınırlı olmasına yol açtığını da belirtmekte fayda var.”

telefon-1