JuMBO Adı Verilen Yarı Gezegenler Uzayda Dolaşıyor – Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri

Bir gökbilimci ekibi tespit etti İç Orion Bulutsusu ve Trapez Kümesi’ndeki 500’den fazla gezegen benzeri nesnenin dünyayı sarsabileceğine inanıyorlar. tanım bir gezegenin.

Dokuzuncu Gezegen Nedir ve Neden Bulamıyoruz?

4 ışıkyılı genişliğindeki Yamuk Kümesi, Orion Bulutsusu’nun veya Messier 42’nin kalbinde, Dünya’dan yaklaşık 1.400 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. Küme, çevrelerindeki gaz ve tozun kızılötesi ışıkla parıldamasını sağlayan genç yıldızlarla doludur.

Webb Uzay Teleskobu’nun Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam), bulutsuyu 26 Eylül 2023 ile 2 Ekim 2023 arasında yaklaşık 35 saat boyunca kısa ve uzun dalga boylarında gözlemledi ve araştırmacılara nispeten küçük (Jüpiter boyutunda ve Bulutsunun içindeki daha küçük) izole edilmiş nesneler. Bu NIRCam görüntüleri teleskoptan en büyük mozaiklerden bazılarıdır. tarih, bir göre Avrupa Uzay Ajansı açıklaması. Her ne kadar bu sitede tüm kararlı görkemleriyle ağırlanamasalar da, onları şu adresten kontrol edebilirsiniz: ESASky uygulaması.

Bir gezegen, NASA’ya göre, yörüngede dönen bir nesnedir Bir yıldız ve küresel bir şekil alacak ve kendi boyutuna yakın diğer nesneleri yörüngesinden fırlatacak kadar büyüktür. Son ekibe göre, Jüpiter kütleli ikili nesneler (ya da JuMBO’lar) gezegen olabilecek kadar büyük, ancak açıkça yörüngede oldukları bir yıldıza sahip değiller. Araştırmacılar Webb’i kullanarak düşük sıcaklıktaki gezegen kütleli nesneleri (veya PMO’ları) da gözlemlediler. Takımın sonuçları henüz hakem değerlendirmesinden geçmedi ancak şu anda barındırılıyor ön baskı sunucusu arXiv’de.

Avrupa Uzay Ajansı’nın ortak yazarı Mark McCaughrean, “Orion, büyük yıldız oluşumunun Güneş’e en yakın bölgesidir” dedi.büyük birs için danışmancience ve earaştırma, bir Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü sürümü. “Güneş’e daha yakın, genç, düşük kütleli yıldızlara sahip yerler var, ancak hem büyük yıldızlara hem de en küçük nesnelere sahip olan daha yakın yerler yok.”

Ön baskıda ekip, en küçük kütlelerin yaklaşık 0 civarında olduğu 540 gezegensel kütle adayını tanımlıyor.Jüpiter’in kütlesinin 0,6 katı. The Guardian’a göreAnaliz, JuMBO’ların atmosferlerinde buhar ve metan olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar ayrıca bu nesnelerin %9’unun geniş ikili dosyalar halinde olduğunu, yani Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 100 katına veya daha fazlasına eşdeğer olduğunu buldu. Bu bulgu kafa karıştırıcı çünkü JuMBO kütlesindeki nesneler genellikle bir yıldızın yörüngesinde dönüyor. Başka bir deyişle, JuMBO’lar kesinlikle gezegene benziyor ancak gezegenlerin önemli bir özelliğinden yoksundurlar.

Dönem “Planetdolambaçlı bir geçmişi var. Ryan Mandelbaum olarak Gizmodo için bildirildi 2019’da:

Gezegen başlangıçta kuyruklu yıldızlar da dahil olmak üzere gökyüzünde dolaşan her şeyi ifade ediyordu. Güneş ve Ay. Bilim insanları gökyüzündeki nesnelere daha yakından baktıkça, Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğünü ve güneş sistemindeki diğer nesnelerin daha ayrıntılı bir şekilde sıralanabileceğini fark ettiler. Gezegen, “birini görürsen tanırsın” türünden bir tanım kazandı; Merkür, Venüs, Dünya, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’ün gezegen olduğu oldukça açık. Ay bir gezegen olamaz çünkü o bir ay. O zamandan beri bu adı geçen gezegenlere önem verdik ve onlarla güçlü bir şekilde özdeşleştik.

Peki JuMBO’lar nelerdir? Nesnelerin, bir yıldızın oluşumunu takiben proto-gezegen diskinden gaz ve toz toplayarak gezegenler gibi mi oluştuğu, yoksa daha çok yıldızların kendileri gibi mi oluştuğu hala açık değil. Trapez Kümesi’nin yıldızları oldukça genç; STScI açıklamasına göre eğer güneş sistemimiz orta yaşlı bir kişi olsaydı kümenin yıldızları yalnızca üç veya dört günlük olurdu. JuMBO’lar gibi nesnelerin aslında evrende yaygın olması mümkün, ancak Webb, tek tek nesneleri seçebilme yeteneğine sahip ilk gözlemevidir.

Webb, diğer küçük yıldızlar ve kahverengi cücelerin yanı sıra, bu serbest yüzen gezegen boyutundaki gezegen olmayanları da incelemeye devam edecek. Sp için aday nesnelerin daha fazla görüntülenmesi planlanıyorHalka 2024. Teleskop ne kadar çok görürse, gökbilimciler bir nesne türünü diğerinden ayıran hayali çizgileri o kadar iyi çizebilirler.

Daha fazla: Gökbilimciler Plüton’u Yakından Görmeden Önce Nasıl Göründüğünü Düşünüyordu

genel-7