Kazanan kombinasyon, reklamcılık ve yapay zeka – Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri

Yapay zekanın başarısı yalnızca halkla sınırlı değil. Teknolojik gelişmeler pazarlama profesyonelleri arasında da hissediliyor. Platformun yayınladığı son rakamların kanıtı MedyaRadar Yapay zeka ile reklamcılığa yapılan yatırımlar hakkında.

Ocak-Eylül 2023 arasında harcanan toplam 40,2 milyon dolarla (2022’deki 10,9 milyon dolar) coşku fazlasıyla hissediliyor. Üçüncü çeyreğe daha spesifik olarak baktığımızda veriler daha da etkileyici. Geçen Temmuz ayından Eylül ayına kadar yapay zeka reklamlarına 35 milyon dolar harcandı; bu, 2023 yazına kıyasla %550 artış gösterdi.

Son aylarda yapay zeka, geniş çapta tanıtımı yapılan araçlar ve kullanımı kolay çözümlerle kendini kanıtladı. Reklamverenlerin çoğunluğu BT pazarındaki oyunculardır ve ürünlerini ve araçlarını tanıtmak için büyük miktarda harcama yaparlar. Başlıcaları: IBM (IBM Watson), Microsoft (Microsoft 365 Copilot), Dialpad, Salesforce (Slack GPT) ve YourHana.AI.

Yapay zeka ile tüm reklamcılık pazarı hızlı bir şekilde gelişiyor. Reklamverenlerin %6’sı bu yıl yapay zeka reklamlarına 100.000 dolardan fazla para harcadı; bakiyede 36 milyon dolardan fazla bir ağırlık var. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, IBM Watsonx platformunun geçen üçüncü çeyrekteki başarısının etkisiyle televizyon (harcamaların %54’ü) ve çevrimiçi video (%32) öne çıkıyor. Video tarafında bu, görüntülü reklam ve sosyal ağlar için sırasıyla 3 milyon dolar iken, 11,7 milyon dolarlık mütevazı bir rakamı temsil ediyor.

Bazıları tatilin tadını çıkarırken yapay zeka iyi çalışıyordu. Yapay zeka reklamverenlerinin sayısı kesinlikle Ocak ayından bu yana %135 arttı, ancak büyümenin büyük kısmı aylık %200 artışla Temmuz ayında gerçekleşti, ardından Ağustos ayında daha sakin bir dönem (%19) geldi ve sonrasında gerçek bir patlama yaşandı. Eylül ayında aylık %730’un üzerinde bir artışla okul yılı başlıyor.

Bugün pazarlama profesyonellerinin %85’i yapay zeka araçlarını kullandıklarını, %41’i ise bunu düzenli olarak kullandıklarını söylüyor. Dolayısıyla bu yıl yeni olanın gelecek yıl içerisinde çok hızlı bir şekilde yaygınlaşması muhtemel. Rekor olmasına rağmen 2023’te gözlemlenen büyümenin 2024’teki büyümeyi aşması muhtemel.

genel-15