Macaristan, Türkiye ilişkilerini “öncelikli stratejik” seviyeye yükseltti – Xinhua

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Aralık 2023 tarihinde Budapeşte, Macaristan’da gerçekleşen bir toplantı sonrasında öncelikli stratejik düzeye yükseltilen bir anlaşmayı imzaladılar. Orban, anlaşmanın imzalanmasının ardından düzenlenen basın toplantısında, “Diplomasi diliyle ifade etmek gerekirse, bu en güçlü dostça, kardeşçe ve politik iş birliğini ifade ediyor” dedi.

Bunun yanı sıra, ikili ekonomik ilişkilerin bölgesel talepleri karşılayacak şekilde geliştiğini de ifade etti. Geçmiş 10 yıl içerisinde mal ticaretinin hacminin ikiye katlandığını, Macaristan’da 500 Türk şirketinin faaliyet gösterdiğini ve Türkiye’de 100 Macar şirketinin bulunduğunu açıkladı. Macaristan’a yapılan Türk yatırımlarının ise demiryolu geliştirmesi ve savunma sanayi anlaşmaları gibi yeni alanlara genişleyerek sürekli arttığını vurguladı. Bu durumun, Türkiye açısından Macaristan’ın güvenliği açısından özellikle önemli olduğunu, özellikle de göç yönetimi açısından geçerli olduğunu belirtti.

Erdoğan da Türk-Macar ilişkilerini “dostça, köklü ve iki tarafın da arttırma niyetinde olduğu” olarak nitelendirdi. Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak’ın Erdoğan’ı kabul etmesinin ardından, çeşitli alanları kapsayan 17 anlaşma imzaladı. Ekonomi institüteleri ve enerji güvenliği öncelikli konular arasında yer aldı ve iki ülke arasında doğal gaz transit ve temini konusunda anlaşmalar yapıldı. Türkiye, gelecek yıl Macaristan’ın doğal gaz alımlarına kaynak olacak.

Erdoğan, ziyaretini, Macaristan-Türkiye kültür sezonunun açılış konserine katılarak tamamladı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Budapeşte, Macaristan’da gerçekleşen imza töreni ile ilgili basında yer alan haberi ele alarak, bu iki ülkenin ilişkilendirmeleri gerektiğinden bahseden bir metin. İş birliği konusunda güçlü ifadelerin kullanıldığı bir anlaşma bulunuyor.