Samsung ve Huawei Gelecek Yıl Uygun Fiyatlı Katlanabilir Akıllı Telefonları Piyasaya Sürecek: Rapor – Dünyadan Güncel Teknoloji Haberleri

Samsung, katlanabilir akıllı telefonları pazara sunan ilk büyük OEM oldu. Galaxy Z Fold amiral gemilerinin beş versiyonunu piyasaya süren Güney Koreli marka, şu anda katlanabilir pazara hakim durumda. Yeni bir medya raporu, Samsung’un önümüzdeki yıldan itibaren uygun fiyat etiketlerine sahip katlanabilir cihazları piyasaya sürmeye odaklandığını söylüyor. Bu arada Huawei’nin gelecek yıl rekabetçi fiyatlı katlanabilir telefonları piyasaya sürmeye hazırlandığı da bildiriliyor. Diğer Android üreticilerinin de aynı yolu izlemesi bekleniyor. Bunun yanı sıra iki adet üç katlanabilir ekranlı telefonun da gelecek yıl resmiyet kazanacağı söyleniyor.

göre rapor TrendForce tarafından yapılan açıklamaya göre Samsung ve Huawei, fiyat engellerini azaltmaya ve katlanabilir telefonları daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olmak için önümüzdeki yıl orta sınıf pazarına daha rekabetçi fiyatlı katlanabilir telefonlar sunacak. Bir zamanlar katlanabilir telefon pazarına hakim olan Huawei’nin, üç katlanabilir ekranlı bir telefon üzerinde çalıştığı ve bunun önümüzdeki yılın Mart ayından önce resmiyete dökülebileceği bildiriliyor. 2024 yılında iki adet üç katlanabilir ekranlı telefonun tanıtılması bekleniyor.

Android akıllı telefon üreticileri son aylarda yeni katlanabilir telefonlar piyasaya sürüyor. Aralarında Samsung Galaxy Z Fold 5, Galaxy Z Flip 5, OnePlus Open, Oppo Find N3 ve Huawei Mate X5’in de bulunduğu 13’ten fazla katlanabilir akıllı telefon yalnızca üç ay içinde piyasaya sürüldü.

Rapora göre katlanabilir telefonların en düşük fiyatı 2023’te 3.659 CNY’ye (kabaca Rs.) düştü. 2024’te daha fazla marka daha yüksek değere sahip katlanabilir telefon ürünlerini piyasaya sürebilir ve böylece katlanabilir telefonların daha geniş çapta benimsenmesini hızlandırabilir. Ayrıca raporda, 2023’ün sonunda katlanabilir akıllı telefon sevkiyatının 18,3 milyon adede yükselebileceği ve bu rakamın yıllık yüzde 43’lük bir artışa işaret ettiği belirtiliyor. 2024’te yüzde 38’lik bir büyüme, yaklaşık 25,2 milyon adet bekleniyor. 2027 yılına gelindiğinde sevkiyatların 70 milyon adede çıkması ve küresel akıllı telefon pazarının yaklaşık yüzde beşini ele geçirmesi bekleniyor.

Rapor, Samsung’un gelecek yıldan itibaren katlanabilir telefonların Fan Edition versiyonlarını piyasaya sürmeyi planladığını iddia eden daha önceki bir sızıntıyla aynı doğrultuda yer alıyor. Samsung’un önümüzdeki yıl Galaxy Z Fold 6 ve Galaxy Z Flip 6’nın piyasaya sürülmesinin ardından Galaxy Z FE modelini tanıtacağı söyleniyor. Daha fazla Android üreticisinin de aynı yolu izleyerek katlanabilir telefon pazarındaki genişlemeyi hızlandırması bekleniyor.

Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

genel-8