Türkiye Links Sweden's NATO Bid to US Approving F-16 Jet Sales, Canada Lifting Arms Embargo - Asharq Al-awsat - English

Türkiye, ABD’nin F-16 Jet Satışlarını Onayı ve Kanada’nın Silah Ambargosunun Kaldırılması ile İsveç’in NATO’ya Başvurusunu Bağlantılıyor

Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong Un, ülkesinin Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki askeri tehditlerini püskürtmek için “daha fazla saldırgan eylem” tehdidinde bulundu. Kim, ülkesinin kıtaya saldırı için tasarlanmış en gelişmiş füzesinin üçüncü testini denetlemesinin ardından, artan askeri tehditlere karşı güveni arttığına, muhtemelen 2024 ABD başkanlık seçimlerine kadar silah deneme faaliyetlerine devam edeceğine dair bir açıklama yaptı.

Hwasong-18 ICBM, gelişim aşamasında olan katı yakıtlı bir füzedir ve Kuzey Kore’nin en güçlü silahı olarak kabul edilir. Ancak birçok yabancı uzman, Kuzey Kore’nin atmosfer tekrar girişinin sert koşullarından savaş başlıklarını koruma gibi karşılanacak daha önemli teknolojik engelleri olduğunu düşünüyor. Nükleer başlıklı ICBM’lere sahip olmak için daha önemli testler yapması gerekiyor.

Kim, Hwasong-18 füzesinin testinin ardından, “hatalı bir karar verirse” ABD’nin nasıl yanıt verebileceğini gösterdiğini belirtti. Füzenin, ülkenin doğu kıyısına düşmesinin ardından Kim, füzenin “en güçlü stratejik çekirdek saldırma aracının güvenilirliğini yeniden doğruladığını” söyledi. Füze, daha önce Nisan ve Temmuz ayında iki kere test edilmişti.

Kuzey Kore’nin son ICBM testi, Kuzey Kore’nin füze motoru teknolojisinin ne kadar ilerlediğinin bir diğer göstergesidir. Ancak, Kuzey Kore’den daha önemli testler yapması bekleniyor. Kuzey Kore, ABD-Südkore-Japonya işbirliğini bir güvenlik tehdidi olarak görüyor ve kendi Çin ve Rusya ile olan ilişkisini güçlendirmeye çalışıyor. Son zamanlarda Kuzey Kore, Rusya’dan askeri teknolojiler elde ettiği ve karşılığında Ukrayna’daki savaşını desteklemek için konvansiyonel silah sağladığı şeklinde dış şüphelere maruz kaldı.

Kuzey Kore’nin 2022’den bu yana yaptığı 100’den fazla balistik füze testinin ardından Çin ve Rusya, BM’nin ülkeye yönelik yaptırımlarını sertleştirmeye yönelik ABD ve diğerlerinin çabalarını engelledi. Bununla birlikte, ABD ve Güney Kore, askeri eğitimlerini genişletti ve Güney Kore’ye güçlü ABD askeri varlıklarının geçici konuşlandırılmasını arttırdı.

Kuzey Kore’nin hareketleri, ABD ve Güney Kore’nin bağlarına bir tehdit olarak görülüyor. Dahası, Kuzey Kore, kendisine toplu füze saldırıları ile ilgili bilgi paylaşımı ve ortak operasyonlar geliştirmek için bir fırsat arıyor. Bu eylemler, Kuzey Kore’nin kendi güvenliğini korumak ve ABD’yi etkisiz kılmak için enerji harcamasının temel nedenlerinden biri olarak görülüyor.