Türkiye's Central Bank urges foreign investors: Turkish lira bonds - Economy Middle East

Türkiye Merkez Bankası, yabancı yatırımcılara çağrıda bulunuyor: Türk lirası tahvilleri – Ekonomi Orta Doğu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) valisi Hafize Gaye Erkan’a göre Türkiye, yabancı yatırımcıları Türk lirası cinsinden devlet tahvillerine yatırım yapmaya teşvik etmektedir. Ülke, parasal sıkılaştırma döneminin sonuna yaklaşırken, Erkan, Türk lirası tahvillerinin önemli getiri sağladığını belirtti. Bloomberg’in Türk günlük gazetesi Hurriyet’e verdiği röportaja dayanarak Erkan’ın açıklamalarını bildirdiği belirtildi.
Erkan, önümüzdeki yıl aynı dönemde, ülkenin enflasyon ve para sıkılaştırması anlamında daha ılımlı bir ekonomik ortam yaşayacağını açıkladı. Ayrıca Erkan, yabancı yatırımcıların mevcut fırsatlardan faydalanmalarını önerdi, çünkü bu dönemden sonra getirilerin düşük olacağını belirtti.
Sıkı para politikalarının tüketici fiyatlarına etkisi konusunda Erkan, enflasyonun en az 2026’ya kadar tek hanelere düşmesinin beklenmediğini ifade etti.
Haziran ayındaki atamasından bu yana merkez bankası önemli bir faiz artırımı gerçekleştirmiş ve faizler, yüzde 40’a 30’dan fazla puan artırılarak ulaşmıştır.
Bu duyuru, Türkiye’nin lira cinsinden tahvillere yabancı yatırımcıların çoğunlukla Ankara’nın lirayı kısaltmaya yönelik benimsediği sıra dışı ekonomik stratejiler nedeniyle son on yılda kaçındığını takiben geldi.
Vali, son bir ayda özellikle ABD’den Türk devlet tahvillerine artan ilgiye dikkat çekti ve bu olumlu gelişmelere işaret etti.
Doğrudan yatırımlara tercih
Ancak Erkan, takas sözleşmelerine doğrudan yatırımları tercih ettiğini belirterek, bu tür sözleşmelerin ülkenin rezervlerine sınırlı bir etkisi olduğunu ifade etti.
Erkan’ın açıklamaları, geçen ay Para Politikası Kurulu’nun ekonomik sıkılaşma döngüsüne yönelik yavaşlama ve yakın bir sona gelinmesi yönünde bir duyurunun ardından geldi.
Otomotiv, elektronik ve mobilya gibi çeşitli sektörlerde fiyat artışlarında bir düşüş olduğunu gözlemledi. Ancak ulaşım ve gıda sektörlerinde benzer eğilimlerin gözlenmesi için daha fazla zaman gerektiğini kabul etti.
Erkan ayrıca, eğitim ve konut gibi sektörlerde süregelen yüksek enflasyona da değindi. Konut piyasasının fiyatlandırma dinamiklerinde arz kıtlığının etkisini vurguladı ve İstanbul’da artan kira maliyetleriyle kişisel deneyimini paylaştı.
Kasım sonu itibariyle Türkiye’nin yıllık enflasyon oranı yüzde 62 olarak gerçekleşti ve merkez bankası bunun yıl sonunda yüzde 65’e yükseleceğini ve takip eden yılın sonunda yüzde 36’ya düşeceğini tahmin etti.
Daha fazla ekonomi haberleri için buraya tıklayın.