Türkiye evacuates over a thousand from Gaza, spokesperson reveals - Hurriyet Daily News

Türkiye, Sözcü tarafından açıklanan bilgilere göre Gazze’den binlerce kişiyi tahliye ediyor – Hürriyet Daily News

Türkiye, Gazze’de İsrail saldırıları başladığından bu yana, Türk ve Kıbrıs Türk vatandaşları ve ailelerini içeren 1.047 kişiyi tahliye etmiştir. Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün açıklamasına göre, tahliye edilenler Mısır’ın Rafah sınır kapısının diğer tarafında karşılanmış ve ardından kara yoluyla Kahire’ye, oradan da İstanbul’a uçakla sevk edilmişlerdir. Öncü Keçeli’nin bir X gönderisinde açıklandığı üzere, tahliye bekleyen vatandaşların listesi sürekli olarak güncellenmektedir.

Ayrıca, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’den Türkiye’ye 68 hasta daha transfer edildiğini duyurdu. Bu hastaların 37’si bebek ve çocuk, dördü kanserle mücadele eden kişilerdir. Bu hastalarla birlikte 61 refakatçi, Mısır’ın El Ariş havalimanından Ankara’nın Etimesgut havaalanına uçmalarının ardından Koca tarafından karşılandılar. Koca, hastalarla bizzat ilgilenmiş, çoğunluğu çocuk olan hastalarla ve sağlık personeliyle konuşmuş ve ardından hastaları bekleyen ambulanslara refakat etmiştir.

Bu son tahliye, Gazze’den Türkiye’ye getirilen beşinci hasta grubunu işaret ediyor, toplam hasta sayısını 182’ye ve refakat eden kişi sayısını 359’a yükseltiyor. Koca daha önce, önceki gruplardan iki hastanın durumlarının kötüleştiğini ve altısının yoğun bakımda olduğunu, ikisinin ise ciddi durumda olduğunu bildirmişti.

Gazze’deki sağlık durumunun kötüleştiğine dikkat çeken Koca, “Gazze’deki sağlık hizmetlerinin her geçen gün daha da ulaşılabilir olmaz hale geldiği bir döneme girdik. Bu nedenle, hastaların transferinin önümüzdeki dönemde daha fazla olabileceğini” belirtti.

Bakan, Türkiye, İsrail ve Mısır tarafından daha önce kurulan üçlü koordinasyon ekibinin, insanî görevde etkili koordinasyonu sağlamak için çabaları yakından izlediğini belirtti.

Tahliye edilen hastalar arasında, başlangıçta Gazze’deki Türk tarafından işletilen bir kanser hastanesinde tedavi gören ve 30 Ekim’de İsrail güçleri tarafından hedef alınan kan hastalıkları ve onkoloji vakaları önceliklidir. Ayrıca Koca, Rafah kapısına yakın bir saha hastanesi için Mısır ve İsrail’den onay alındığını ve hazırlıkların zaten devam ettiğini açıkladı.