Yeni Şafak English

Türkiye’nin 2022 yılında ithal enerji kaynaklarına olan bağımlılığı azaldı: Enerji Bakanı | Siyaset – Yeni Şafak English

Türkiye’nin dışa bağımlılığı 2022’de %67.8’e düştü. Ülkenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın Cuma günü yaptığı konuşmada bu veriler paylaşıldı. Bayraktar, Türkiye’nin makroekonomik konulardaki ana sorununun enerji ithalatına olan bağımlılığı olduğunu ifade etti. Son birkaç yılda, enerji kaynaklarına olan %70’lik bağımlılığın bazı yıllarda biraz daha yüksek olmak üzere düştüğünü belirtti. Ancak geçen yıl %67.8’e kadar gerilediğini söyledi.

Bayraktar, Türkiye’nin ulusal enerji planı çerçevesinde, ülkenin hedeflerinin önümüzdeki 30 yıl içinde dış enerji bağımlılığını azaltmak ve net sıfır emisyonlu bir ülke haline getirmek olduğunu açıkladı. Ayrıca, 2024-2030 enerji verimliliği planlarının bir parçası olarak 2030’a kadar elektrik şebekesine 10 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını ifade etti. Bu planın bir parçası olarak ülkenin 100 milyon ton karbon salımını azaltmayı hedeflediğini ve bu planın gelecek ay yayınlanmasının beklendiğini belirtti. Ülkenin Enerji Borsası İstanbul (EXIST) altında karbon emisyonu ticareti de gündemde.

Ülke, 2020’den bu yana petrol ve gaz araştırmalarına yönelik çabalarını artırmış ve bu çabalar Güneydoğu Gabar bölgesinde yeni keşfedilen rezervleriyle sonuçlanmıştır. Yeni rezervlerin katkıda bulunduğu rekor seviyelerdeki petrol üretimi, Türkiye’yi enerji bağımsızlığına ulaşma hedefine bir adım daha yaklaştırmıştır.