WFP Türkiye Country Brief, October 2023 - Türkiye - ReliefWeb

WFP Türkiye Ülke Raporu, Ekim 2023 – Türkiye – ReliefWeb

Ekim 2023’te 54.719 kişi nakit yardım aldı ve tahmini olarak eşdeğerinde 0.57 milyon ABD doları kamp içi değer kuponları aracılığıyla dağıtıldı ve 0.1 milyon ABD doları geçimlik nakit yardımı dağıtıldı. Ayrıca, Kasım 2023 – Nisan 2024 arasındaki altı aylık net finansman gereksinimleri 5.3 milyon ABD doları olarak tahmin ediliyor.

WFP’nin Türk Kızılayı ile birlikte gerçekleştirdiği e-voucher programı kapsamında, sekiz mülteci kampında 52.663 kişi (11.440 hane) aylık olarak kişi başına 300 Türk Lirası (11 ABD Doları) aldı. Göç İdaresi Başkanlığı (GİB) Kilis kampının Aralık 2023’e kadar kapatılacağını duyurdu. Özel ihtiyaçları olan savunmasız aileler Adana kampına taşınacak ve geri kalanlar (İstanbul hariç) diğer şehirlere veya Suriye’ye dönmelerini desteklemek için nakit yardım alacak. Şu ana kadar 103 hane kampı terk etti, bunlardan 46 hane özel ihtiyaçları olanlar Adana kampına taşındı ve 18 hane Suriye’ye geri dönmeyi tercih etti.

WFP’nin Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik (SES) Programı kapsamında yürüttüğü geçimlik faaliyetler Ekim ayında dokuz ilde devam etti. Program kapsamında 2.056 kişi dolaylı olarak yararlandı ve çeşitli sektörlerde 514 kursiyerin mesleki eğitim kurslarına katılmasıyla gerçekleşti. Ayrıca, SES Programı, sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesi ve ekonomik öz-yeterliliğin arttırılması amacıyla mültecilere ve ev sahibi toplumlara mesleki ve uygulamalı eğitim sağlamaktadır. SES Programı’nın Erken Kurtarma bileşeni Nisan ayında WFP ve Mültecilere ve Göçmenlere Yardım Dayanışma Derneği (ASAM) tarafından başlatıldı ve 30 Eylül’de tamamlandı. Bu girişim, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa’da depremden etkilenen 600 kişiye üç ay boyunca çeşitli sektörlerde iş imkanı sağladı.

Bu veriler, Türkçe olarak hazırlamış olduğumuz içeriğin özetidir. Bu bağlamda, insani yardım ve kalkınma projeleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz, ilgili makaleyi ziyaret edebilirsiniz.